Zile lucrătoare și sărbători legale în RomâniaAnul 2032

Zile lucrătoare
252
din 366 de zile
Sărbători legale
17
10 în zile de lucru
Zile de weekend
104
Ore (8h/zi)
2016
1008 ore la 4h/zi

În 2032 sunt 252 de zile lucrătoare și 17 zile de sărbătoare legală. La program de 8 ore pe zi, norma anuală este de 2016 ore.

Zile libere 2032

în zi de lucru în weekend

  • 1–2ian

    Anul Nou

    Joi – vineri, 1–2 ianuarie

    4 zile libere la rând

  • 6ian

    Sărbătoarea Botezului Domnului

    Marți, 6 ianuarie

    punte: luni 5 ianuarie

  • 7ian

    Sfântul Ioan Botezătorul

    Miercuri, 7 ianuarie

    punte: luni 5 ianuarie

  • 24ian

    Ziua Unirii Principatelor Române

    Sâmbătă, 24 ianuarie

    în weekend

  • 30apr

    Vinerea Mare

    Vineri, 30 aprilie

    4 zile libere la rând

  • 1mai

    Ziua Muncii

    Sâmbătă, 1 mai

    în weekend

  • 2–3mai

    Paștele

    Duminică – luni, 2–3 mai

    4 zile libere la rând

  • 1iun

    Ziua Copilului

    Marți, 1 iunie

    punte: luni 31 mai

  • 20–21iun

    Rusaliile

    Duminică – luni, 20–21 iunie

    3 zile libere la rând

  • 15aug

    Adormirea Maicii Domnului

    Duminică, 15 august

    în weekend

  • 30noi

    Sfântul Andrei

    Marți, 30 noiembrie

    punte: luni 29 noiembrie

  • 1dec

    Ziua Națională a României

    Miercuri, 1 decembrie

    punte: luni 29 noiembrie

  • 25–26dec

    Crăciunul

    Sâmbătă – duminică, 25–26 decembrie

    în weekend

Zile lucrătoare pe luni - 2032

LunaZileZile lucrătoareNormă lunară (ore, 8h/zi)
Ianuarie 20324 zile libere3118144
Februarie 20322920160
Martie 20323123184
Trimestrul I 20329161488
Aprilie 20321 zi liberă3021168
Mai 20321 zi liberă3120160
Iunie 20322 zile libere3020160
Trimestrul II 20329161488
Iulie 20323122176
August 20323122176
Septembrie 20323022176
Trimestrul III 20329266528
Octombrie 20323121168
Noiembrie 20321 zi liberă3021168
Decembrie 20321 zi liberă3122176
Trimestrul IV 20329264512
Total 20323662522016

Click pe butonul "zile libere" din tabelul de mai jos pentru a afișa lista zilelor libere legale pentru anul respectiv.

ANNr. zileZile LucrătoareSărbători legale în zile lucrătoareSâmbete și duminici
zile libere 2023 36524812105
zile libere 2024 36625210104
zile libere 2025 36524813104
zile libere 2026 36525011104
zile libere 2027 3652529104
zile libere 2028 36624713106
zile libere 2029 36524912104
zile libere 2030 36525011104
zile libere 2031 36524813104
zile libere 203236625210104
zile libere 2033 36524911105
zile libere 2034 36524713105
zile libere 2035 36524912104
zile libere 2036 36625012104

Cele trei coloane însumează numărul total de zile al anului: zilele lucrătoare, sărbătorile legale care cad de luni până vineri și sâmbetele și duminicile. O sărbătoare care cade în weekend e numărată o singură dată, la sâmbete și duminici. Dacă două sărbători cad în aceeași zi - de exemplu, pe 1 iunie 2026, Ziua Copilului și a doua zi de Rusalii - ziua e numărată tot o singură dată.