Câte zile lucrătoare are luna octombrie 2026?

Zile lucrătoare
22
Normă lunară (ore, 8h/zi)
176
Ore (4h/zi)
88

Luna octombrie 2026 are 22 de zile lucrătoare, adică 176 ore de lucru la normă întreagă (8 ore pe zi).

Zile libere legale în octombrie 2026

Conform Codului Muncii, în această lună nu sunt zile libere legale.

lumamijovisâdu

Norma lunară de ore se obține înmulțind zilele lucrătoare cu 8 ore (normă întreagă) sau cu 4 ore (jumătate de normă): în octombrie 2026, 22 × 8 = 176 ore.

Zilele libere acordate uneori angajaților din sectorul public ca „punte” între o sărbătoare și weekend nu sunt incluse: se stabilesc separat, prin hotărâre de guvern, și se recuperează de obicei ulterior. Orele sunt calculate pentru programul normal de 8, respectiv 4 ore pe zi.

Zilele lucrătoare reprezintă acele zile din săptămână care nu coincid cu zilele de weekend sau cu sărbătorile naționale stabilite în Codul Muncii. Pentru mai multe informații despre zilele libere legale, accesați acest link. Calculați preavizul pentru o demisie? Folosiți calculatorul de preaviz de pe demisie.net, care numără tot zilele lucrătoare.

Calendarul zilelor lucrătoare - 2026 / 2027

LunaZileZile lucrătoareNormă lunară (ore, 8h/zi)
2026250 zile lucrătoare
Ianuarie 20264 zile libere3118144
Februarie 20262820160
Martie 20263122176
Trimestrul I 20269060480
Aprilie 20262 zile libere3020160
Mai 20261 zi liberă3120160
Iunie 20261 zi liberă3021168
Trimestrul II 20269161488
Iulie 20263123184
August 20263121168
Septembrie 20263022176
Trimestrul III 20269266528
Octombrie 2026luna curentă3122176
Noiembrie 20261 zi liberă3020160
Decembrie 20262 zile libere3121168
Trimestrul IV 20269263504
Total 20263652502000
2027252 zile lucrătoare
Ianuarie 20273 zile libere3118144
Februarie 20272820160
Martie 20273123184
Trimestrul I 20279061488
Aprilie 20271 zi liberă3021168
Mai 20271 zi liberă3120160
Iunie 20272 zile libere3020160
Trimestrul II 20279161488
Iulie 20273122176
August 20273122176
Septembrie 20273022176
Trimestrul III 20279266528
Octombrie 20273121168
Noiembrie 20271 zi liberă3021168
Decembrie 20271 zi liberă3122176
Trimestrul IV 20279264512
Total 20273652522016