Câte zile lucrătoare are luna ianuarie 2027?

Zile lucrătoare
18
Normă lunară (ore, 8h/zi)
144
Ore (4h/zi)
72

Luna ianuarie 2027 are 18 zile lucrătoare, adică 144 ore de lucru la normă întreagă (8 ore pe zi).

Zile libere legale în ianuarie 2027

  • 1–2ian

    Anul Nou

    Vineri – sâmbătă, 1–2 ianuarie

    3 zile libere la rând

  • 6ian

    Sărbătoarea Botezului Domnului

    Miercuri, 6 ianuarie

    punte: vineri 8 ianuarie

  • 7ian

    Sfântul Ioan Botezătorul

    Joi, 7 ianuarie

    punte: vineri 8 ianuarie

  • 24ian

    Ziua Unirii Principatelor Române

    Duminică, 24 ianuarie

    în weekend

✓ 3 zile libere în timpul săptămânii, care nu se lucrează.

lumamijovisâdu

Norma lunară de ore se obține înmulțind zilele lucrătoare cu 8 ore (normă întreagă) sau cu 4 ore (jumătate de normă): în ianuarie 2027, 18 × 8 = 144 ore.

Zilele libere acordate uneori angajaților din sectorul public ca „punte” între o sărbătoare și weekend nu sunt incluse: se stabilesc separat, prin hotărâre de guvern, și se recuperează de obicei ulterior. Orele sunt calculate pentru programul normal de 8, respectiv 4 ore pe zi.

Zilele lucrătoare reprezintă acele zile din săptămână care nu coincid cu zilele de weekend sau cu sărbătorile naționale stabilite în Codul Muncii. Pentru mai multe informații despre zilele libere legale, accesați acest link. Calculați preavizul pentru o demisie? Folosiți calculatorul de preaviz de pe demisie.net, care numără tot zilele lucrătoare.

Calendarul zilelor lucrătoare - 2027 / 2028

LunaZileZile lucrătoareNormă lunară (ore, 8h/zi)
2027252 zile lucrătoare
Ianuarie 20273 zile libere3118144
Februarie 20272820160
Martie 20273123184
Trimestrul I 20279061488
Aprilie 20271 zi liberă3021168
Mai 20271 zi liberă3120160
Iunie 20272 zile libere3020160
Trimestrul II 20279161488
Iulie 20273122176
August 20273122176
Septembrie 20273022176
Trimestrul III 20279266528
Octombrie 20273121168
Noiembrie 20271 zi liberă3021168
Decembrie 20271 zi liberă3122176
Trimestrul IV 20279264512
Total 20273652522016
2028247 zile lucrătoare
Ianuarie 20283 zile libere3118144
Februarie 20282921168
Martie 20283123184
Trimestrul I 20289162496
Aprilie 20282 zile libere3018144
Mai 20281 zi liberă3122176
Iunie 20282 zile libere3020160
Trimestrul II 20289160480
Iulie 20283121168
August 20281 zi liberă3122176
Septembrie 20283021168
Trimestrul III 20289264512
Octombrie 20283122176
Noiembrie 20281 zi liberă3021168
Decembrie 20283 zile libere3118144
Trimestrul IV 20289261488
Total 20283662471976