Câte zile lucrătoare are luna septembrie 2027?

Zile lucrătoare
22
Normă lunară (ore, 8h/zi)
176
Ore (4h/zi)
88

Luna septembrie 2027 are 22 de zile lucrătoare, adică 176 ore de lucru la normă întreagă (8 ore pe zi).

Zile libere legale în septembrie 2027

Conform Codului Muncii, în această lună nu sunt zile libere legale.

lumamijovisâdu

Norma lunară de ore se obține înmulțind zilele lucrătoare cu 8 ore (normă întreagă) sau cu 4 ore (jumătate de normă): în septembrie 2027, 22 × 8 = 176 ore.

Zilele libere acordate uneori angajaților din sectorul public ca „punte” între o sărbătoare și weekend nu sunt incluse: se stabilesc separat, prin hotărâre de guvern, și se recuperează de obicei ulterior. Orele sunt calculate pentru programul normal de 8, respectiv 4 ore pe zi.

Zilele lucrătoare reprezintă acele zile din săptămână care nu coincid cu zilele de weekend sau cu sărbătorile naționale stabilite în Codul Muncii. Pentru mai multe informații despre zilele libere legale, accesați acest link. Calculați preavizul pentru o demisie? Folosiți calculatorul de preaviz de pe demisie.net, care numără tot zilele lucrătoare.

Calendarul zilelor lucrătoare - 2027 / 2028

LunaZileZile lucrătoareNormă lunară (ore, 8h/zi)
2027252 zile lucrătoare
Ianuarie 20273 zile libere3118144
Februarie 20272820160
Martie 20273123184
Trimestrul I 20279061488
Aprilie 20271 zi liberă3021168
Mai 20271 zi liberă3120160
Iunie 20272 zile libere3020160
Trimestrul II 20279161488
Iulie 20273122176
August 20273122176
Septembrie 20273022176
Trimestrul III 20279266528
Octombrie 20273121168
Noiembrie 20271 zi liberă3021168
Decembrie 20271 zi liberă3122176
Trimestrul IV 20279264512
Total 20273652522016
2028247 zile lucrătoare
Ianuarie 20283 zile libere3118144
Februarie 20282921168
Martie 20283123184
Trimestrul I 20289162496
Aprilie 20282 zile libere3018144
Mai 20281 zi liberă3122176
Iunie 20282 zile libere3020160
Trimestrul II 20289160480
Iulie 20283121168
August 20281 zi liberă3122176
Septembrie 20283021168
Trimestrul III 20289264512
Octombrie 20283122176
Noiembrie 20281 zi liberă3021168
Decembrie 20283 zile libere3118144
Trimestrul IV 20289261488
Total 20283662471976